PGD Laporje
Prostovoljno gasilsko društvo Laporje je bilo ustanovljeno leta 1946. Je društvo II. kategorije. Površina požarnega rajona znaša 19.50 km². Društvo šteje 152 članov, od tega 37 aktivnih operativnih gasilcev, 34 aktivnih članov gasilske mladine, 40 članic in 16 gasilskih veteranov in veterank. Gasilsko društvo ima 3 gasilska vozila: GVC-1, MB Atego (2001), GVC-1 TAM (1981) ter GVM-1 Peugeot Boxer (2015). Gasilski dom je bil na trenutni lokaciji zgrajen leta 1960. Od takrat pa do danes je bil razširjen in obnovljen dvakrat. Zadnja velika obnova, s katero je društvo pridobilo garažo in dvorano, je bila končana 2010. Nekaj let je dom nudil prostore za delovanje GZ Slovenska Bistrica. Na zunanji steni gasilskega doma je pritrjen AED, ki omogoča podporo pri posredovanju ob srčnih zastojih. Leta 2021 se je končala gradnja vadbenega stolpa, ki je namenjen vajam operativne enote. V višino meri 9m. Prva višina podesta, ki omogoča vaje na ograjo/balkon, meri 4 m. Druga višina 7 m, ki je namenjena izvedbam vaj na ploščad, pa hkrati nudi tudi opcijo spuščanja z vrvno tehniko tako iz stolpa, kot skozi vadbeni jašek. Na zadnji steni stolpa je plezalna stena višine 9 m. Na igrišču v neposredni bližini gasilskega doma je vsako leto v mesecu juniju prirejena velika tradicionalna gasilska veselica.
PIGD IMPOL
Prostovoljno industrijsko gasilsko društvo Impol je bilo ustanovljeno leta 1952 za zagotavljanje požarne varnosti v takratni tovarni Impol in deluje neprekinjeno že več kot 70 let. Ustanovitev društva pomeni pričetek organiziranega gasilstva v podjetju Impol Slovenska Bistrica. Na začetku so bili člani društva izključno zaposleni v tovarni. Industrijsko gasilsko društvo je poleg operativnih nalog prevzelo tudi vso skrb za požarno preventivo. Zaradi širitve in pospešenega razvoja podjetja ter nadzora in vzdrževanja vgrajenih samodejnih naprav za gašenje požara na določenih strojih, so se v podjetju konec šestdesetih let odločili za poklicno gasilsko službo. Takšna oblika organiziranosti gasilske službe pomeni učinkovitejše obvladovanje požarnega tveganja. Danes poklicna gasilska služba zagotavlja takojšnje ukrepanje v primeru požara ali druge nesreče v industrijski coni Impol in šteje 12 poklicnih gasilcev, ki so tudi člani PIGD Impol. Društvo danes šteje 74 članov. V okviru društva se izvajajo različne društvene dejavnosti, saj je glavna skrb za operativno in preventivno delo naložena poklicnim gasilcem. Prepoznavnost društvu dajejo predvsem uspehi na različnih gasilskih tekmovanjih tako v preteklosti kot v aktualnem času. Tekmovalne enote članov so kar štirikrat sodelovale na gasilskih olimpijadah-leta 1989, 2005, 2009 in 2013. Na zadnjem nastopu leta 2013 v Mulhousu v Franciji, je enota osvojila 1. mesto in naslov olimpijskega prvaka v kategoriji poklicnih gasilskih enot člani B. V zadnjem obdobju pa je predvsem aktivna tekmovalna enota starejših gasilcev. Gasilski veterani se lahko pohvalijo z zaporedno osvojitvijo 1. mesta v ligaškem tekmovanju GZ Slovenije za starejše gasilce v letih 2021 in 2022. Gasilci iz Impola smo prav tako ponosni, da smo v zadnjih sedemdesetih letih prispevali svoj delež k uspešnemu razvoju največje gospodarske družbe v Občini Slovenska Bistrica.
PGD KEBELJ
Prostovoljno gasilsko društvo Kebelj ima na dan 1.1.2024 202 članov, od tega je 41 članic nežnega spola in 44 članov gasilske mladine ter 117 članov. Začetki PGD Kebelj segajo v leto 1985, ko se je ustanovila prva enota Kebelj pod okriljem PGD Oplotnica. Leta 16.9.1995 je bil ustanovni občni, tako da je leta 2025 društvo praznovalo 20. letnico delovanje. Društvo pokriva območje okoli 82 km2 vse od Modriča, Keblja, Podgrada na Pohorju, Cezlaka, Kota na Pohorju, Lokanje in Peska ter stolpa na Rogli. Društvo je prve kategorije. Društvo ima gasilski dom v gasilskem domu pa zelo dobro sodobno operativno opremljena gasilska vozila. Društvo je poleg operativne aktivnosti-sposobnosti zelo naravnana na tekmovalno dejavnost, saj že veliko let kroji vrh gasilske tekmovalne dejavnosti kakor tudi na mednarodnem območju.
PGD OPLOTNICA
Prostovoljno gasilsko društvo Oplotnica je bilo ustanovljeno 7. januarja 1912. Več generacij gasilcev na Oplotniškem je stalno strmelo k razvoju, požrtvovalnosti, delavnosti članov in sodelovanju v lokalnem okolju, kar je društvu prineslo številne uspehe. Danes je PGD Oplotnica sodobno društvo IV. kategorije, je osrednja in hkrati edina gasilska enota občine Oplotnica. Operativno območje zajema teritorij 21-ih vasi z več kot 4.000 prebivalci. Vozni park obsega 4 vozila – vozilo za prevoz moštva GVM-1, vozilo GVV-1 za posredovanje ob prometnih in tehničnih nesrečah ter dve avtocisterni GVC 16/25 in AC 35/60 za posredovanje na požarih in drugih intervencijah. Gasilska enota v povprečju letno opravi 40 intervencij. Od tega v zadnjih letih prevladujejo predvsem tehnične intervencije, med drugim tudi posredovanja prvih posredovalcev ob srčnih zastojih. Srce društva gradi 250 članov, od tega več kot 50 pionirjev in mladincev, okoli 60 operativcev ter 40 veteranov. Ime društva in kraja gasilci ponosno širijo po domovini in izven meja. Tekmovalne enote PGD Oplotnica so bile večkrat v vrhu Jugoslavije in Slovenije. Člani A pa so društvo že dvakrat ponosno zastopali na gasilski olimpijadi. V osnovi pa je glavna dejavnost društva še vedno izvajanje preventivnih in operativnih nalog.
PGD MAKOLE
Kontaktirajte administratorja za opis.
PGD POLJČANE
Prostovoljno gasilsko društvo Poljčane je društvo III. kategorije, osrednja in edina gasilska enota v Občini Poljčane.
Razvoj gasilstva v Poljčanah sega v obdobje sega v obdobje izgradnje železniške proge skozi Poljčane v drugi polovici 19. stoletja. 3. februarja 1888 so ustanovili Požarno brambo in društvo opremili z najosnovnejšimi gasilskimi orodji. Že leta 1895 so imeli prevozno ročno gasilsko brizgalno. Do prve vojne je društvo več ali manj životarilo, da bi med vojno delovanje povsem prenehalo. Prvi občni zbor po vojni je bil leta 1920, ko je društvo ponovno zaživelo. Ob popisu inventarja leta 1924 je društvo imelo gasilski voz z vgrajeno ročno brizgalno, cevni voz in dvodelno raztezalno lestev. Prvo prevozno motorno brizgalno so nabavili leta 1927 in leta 1930 gasilsko orodno vozilo FIAT. V društvu so skrbeli za usposabljanje gasilcev in nenehno povečevali članstvo.
Med drugo svetovno vojno so povečali število članov in nabavili prenosno motorno brizgalno Rosenbauer. Po vojni so nadaljevali z delom, nabave opreme, orodja in uniform. Občina je leta 1958 društvu dodelila stanovanjsko stavbo v centru Poljčan, v kateri so gasilci uredili garaže za gasilce in AMD. Istega leta je društvo prevzelo novo gasilsko avtocisterno TAM Pionir. Leta 1968 so ob praznovanju 80. letnice razvili gasilski prapor in predali v uporabo prenovljen gasilski dom. V društvo se je vključil celoten sestav gasilske enote LIP Poljčane. V letu 1970 so začeli z načrtnim zbiranjem sredstev za nabavo nove gasilske opreme in leta 1974 predali namenu novo kombinirano gasilsko vozilo TAM 5500, novo prenosno motorno brizgalno Rosenbauer in gumijasti čoln z motorjem. Člani so si z lastnimi sredstvi nabavili svečane uniforme. S prostovoljnim delom so člani obnovili TAM Pionir. Ob praznovanju 90-letnice so nabavili novi kombi TAM 60A5. Leta 1981 so gasilci spisali srednjeročni načrt razvoja in opremljanja društva in že isto jesen začeli z zbiranjem lesa in prostovoljnih prispevkov za gradnjo novega gasilskega doma. 29. 8. so podpisali listino o pobratenju z DVD Nova Kapela – Batrina. 12. 6. 1982 so položili temeljni kamen za novi gasilski dom, ki je bil svečano predan v uporabo 11. 6. 1983. V letih 1987 in 1988 so gasilci preuredili stari tovornjak v gasilsko avtocisterno.
Leta 1996 smo nabavili novo gasilsko vozilo TAM 190 in kombi Peugeot Boxer TD. Društvo se je organiziralo po novi zakonodaji, podpisana je bila pogodba o opravljanju gasilske javne službe na območju KS Poljčane in KS Studenice. V društvu smo si prizadevali za čim višjo raven strokovnega znanja in usposobljenosti. Nabavili smo več zaščitnih oblek, sredstva za zveze in pozivnike za vse operativne člane. Leta 2005 smo svečanu predali novo gasilsko vozilo GVC 16/15. Leta 2006 je začela delo samostojna Občina Poljčane, društvo je postalo osrednje in se organiziralo v skladu z novonastalimi razmerami. V tem letu smo obnovili streho gasilskega doma. Leta 2008 je potekalo v znamenju obletnice 120. let društva, dokončali smo prenovo ostrešja, fasade in dvorane doma. Nabavili smo podvozje za novi gasilski avto GVC 24/50, ki smo ga namenu predali 2009. V letu 2010 smo v dom vgradili avtomatska garažna vrata in nabavili nov čoln za reševanje na vodi in iz vode. V letu 2012 smo preuredili kurilnico na letne palete in celoten sistem ogrevanja v domu. Leto 2014 je zaznamoval žledolom, v domu smo preuredili klubske prostore in leta 2016 dokončali sanacijo dokončanja strehe. Leta 2017 smo z lastnimi sredstvi nabavili PV-1 za potrebe opresivnih nalog in posredovanjem z AED. Leta 2018 smo s proračunskih sredstev nabavili gasilsko vozilo s hidravlično dvižno ploščadjo za reševanje in gašenje iz višine. Svečano smo praznovali 130-letnico društva in v letu 2020 prenovili toaletne prostore in stopnišče gasilskega doma.
Društvo strmi k izobraževanju, izpopolnjevanju in usposabljanju svojih članov. Konec leta 2023 je bilo v društvo vključenih 175 članov, od tega 65 članov podmladka. Po gasilski izobrazbi je članstvo sestavljeno iz 1 visokega gasilskega častnika, I. stopnje; 3 višjih gasilskih častnikov II. stopnje; 12 gasilskih častnikov II. stopnje, 3 gasilskih častnikov; 6 nižjih gasilskih častnikov II. stopnje; 4 nižjih gasilskih častnikov I. stopnje; 8 višjih gasilcev I. stopnje; 12 višjih gasilcev; 25 gasilcev II. stopnje; 4 gasilcev I. stopnje; 4 gasilcev in 6 gasilcev pripravnikov.
V sklopu društva aktivno deluje ekipa prve pomoči, ki se udeležuje preverjanj ekip prve pomoči in sodeluje na prireditvah občine. V društvu skrbimo tudi za družabno življenje z vsakoletno postavitvijo mlaja, božičnega drevesa, druženja članic in z ekskurzijo za člane. Za podmladek društva organiziramo vaje, družabna srečanja in letovanje. Mladina in člani se redno udeležujejo tekmovanj. Prisotni smo na vseh prireditvah na nivoju gasilske zveze Slovenska Bistrica in Podravske regije.
Trenutni kadrovski, izobrazbeni in materialni potencial društva zagotavlja normalen srednjeročni in dolgoročni razvoj društva.
PGD Pragersko
Bil je mesec november 1950, ko se je porodila med krajani Pragerskega prva ideja o prostovoljnem gasilstvu v kraju, ustanovni člani so bili Hinko Šarlah, Ivan Lah, Edi Murn, Karl Berglez, Feliks Vindiš, Ivan Mikložič st., Ivan Poljanec, Rudolf Ogrinc, Anton Pernat in Alfonz Božič.
Preko zime so urejali vse potrebno in 24. februarja 1951 je v kulturnem domu potekal prvi, ustanovni občni zbor PGD Pragersko. Za predsednika je bil izvoljen Feliks Vindiš, Edi Murn je postal podpredsednik, Ivan Lah poveljnik, Hinko Šarlah sekretar, Karl Berglez blagajnik, orodjarja pa Anton Pernat in Alojz Luršak.
Že naslednje leto je društvo kupilo svoj prvi avtomobil znamke Ford, leta 1961 je bil s prostovoljnim delom dokončan nov gasilski dom. Naslednja leta so bila namenjena, seveda ob vseh intervencijah, nabavi nove opreme, avtomobila TAM 2000, brizgalne Rosenbauer, nove avtocisterne TAM 5500, ki je služila kar 41 let, ter leta 1981 prenovi doma. Ob tem niso pozabili na izobraževanja in skrbi za naslednike v društvu. Oblikovali so mladinsko skupino in ob tem razvili prvi mladinski prapor. Delo z mladimi je kmalu rodilo sadove, saj so bili tako mladi kot članice izjemno uspešni na tekmovanjih, tudi državnih.
V gasilskih društvih ob članstvu izjemno pomembno nalogo opravlja ustrezna oprema in vozni park, tako so leta 1999 v društvu pridobili novo avtocisterno GVC 16/25, znamke MAN.
Zlati jubilej društva so proslavili z nakupom novega moštvenega vozila GVM-1, znamke Peugeot, kmalu po petdesetem jubileju so zgradili novo garažo za moštveno vozilo in razvili nov prapor, že naslednje leto so obnovili stolp doma, leta 2009 dogradili dom, uredili v njem dve stanovanji in začeli pripravljati projektno dokumentacijo za izgradnjo novih garaž. Kmalu po šestdesetem jubileju se je začela gradnja novih garaž in večje sejne sobe v nadstropju in že decembra so bila vozila v novih garažah.
V pripravah na sedemdesetletnico društva so pridobili vozilo TAM 190 in zamenjali tudi dotrajano vozilo za prevoz moštva, leta 2020 so dokončali prostore nad garažo. Prav zaradi vsega doseženega in vseh številnih intervencij v kraju in občini lahko sedemdeset let delovanja praznujejo ponosno in zadovoljno. Še vedno so uspešni na tekmovanjih mladincev in pionirjev.
V letu 2021 so s pomočjo g. Mirka Munde izdali bilten o prehojeni poti društva in njenih članov, pripravljajo pa se že na prihodnost, saj je pred njimi nova velika investicija, nakup novega gasilskega vozila GVC-1, ki ga pričakujejo v končni podobi v tem letu, leta 2023.
Trenutno društvo šteje skupno 100 članov, posebaj pa so ponosni na svoje najmlajše člane – mladino.
PGD SLOVENSKA BISTRICA
Prostovoljno gasilsko društvo PGD Slovenska Bistrica predstavlja najstarejše in največje gasilsko društvo v Občini Slovenska Bistrica.
Gasilsko društvo obstaja 150 let ,smo gasilska enota 5. kategorije ,ki zagotavlja 56 operativnih prostovoljnih gasilcev. Opravlja naloge lokalne gasilske javne službe v občini v PGD Slovenska Bistrica in smo kot osrednja gasilska enota, kar pomeni, da posredujemo na področju celotne občine, tudi na območjih nižje kategoriziranih lokalnih gasilskih enot, ko slednje z moštvom in opremo ne morejo uspešno obvladati intervencije. Kot gasilska enota širšega pomena pa posredujemo na prometnih nesrečah ter nesrečah z nevarno snovjo na celotnem območju občin (Slovenska Bistrica, Poljčane, Oplotnica, Makole) in v sodelovanju z lokalnimi in osrednjimi enotami sosednjih občin. Ne glede na čas ali kakršnekoli druge dejavnike je gasilska enota dolžna izvoziti v petih minutah od prejema poziva. V veliki večini primerov pa so izvozni časi enote bistveno krajši. Zraven operativnih članov društvo tvorijo tudi članice,gasilski veterani in gasilska mladina. Člani gasilskega društva se veliko ukvarjamo in skrbimo za gasilsko mladino, saj se zavedamo, kako pomembno je ohranjati gasilske vrednote in znanja. V društvu se odvijajo vaje mladine, ki jih obiskujejo otroci stari od 6 pa vse do 16 let,ko dopolnijo pogoje za operativne člane.
PGD SPODNJA POLSKAVA
Kontaktirajte administratorja za opis.
PGD ŠMARTNO NA POHORJU
Začetki gasilstva na Šmartnem segajo v leto 1923. V stari šoli se je 15. junija zbrala ugledna druščina z namenom, da v kraju ustanovi gasilsko društvo. Prvi občni zbor je bil sklican na pobudo lesnega trgovca Leopolda Vorša. PGD Šmartno na Pohorju trenutno šteje 233 članov, od tega jih je 35 v operativi.
PGD Šmartno na Pohorju je opremljeno s tremi gasilskimi vozili, GVC 16/25, GVM, GVGP-1. Posebej ponosni smo na naše tekmovalne desetine, ki na domačem terenu in mednarodnih tekmovanjih dosegajo odlične rezultate. Člani B so štirikratni olimpijski prvaki.
PGD TINJE
Prvi zametki gasilstva na Tinju segajo v leto 1985, ko je bila 7. junija ustanovljena gasilska enota civilne zaščite. Ta enota je z ustanovitvijo društva prerasla v prvo tekmovalno desetino našega društva. Prvi uspehi, izkušnje in pridobljeno znanje so pri peščici krajanov vzbudili željo, da v svojem kraju zagotovijo čim večjo požarno varnost, nudijo krajanom prvo pomoč ob raznih elementarnih nesrečah in jim pomagajo v življenjskih stiskah. Začele so se aktivnosti za ustanovitev društva. Pohorska trma in vztrajnost sta obrodili sadove. 17. julija 1987 je potekal ustanovni občni zbor društva.
PGD Tinje je društvo II. kategorije, ki zajema območje KS Tinje (Veliko Tinje, Malo Tinje, Radkovec, Fošt, Tinjska Gora , Radkovec, Jurišna vas, Turiška vas, Urh, Rep, Planina) s približno 1000 prebivalci.
Vozni park obsega 3 vozila – vozilo za prevoz moštva GVM-1, vozilo GV-1 ter avtocisterno GVC-2 za posredovanje na požarih in drugih intervencijah. V društvo je vpisanih 200 članov od tega kar četrtino članov predstavljajo pionirji in mladina, na kar smo ponosni, saj vemo, da nas ni potrebno biti strah ga gasilske vrste v prihodnosti.
Društvo se lahko pohvali tudi s tekmovalnimi desetinami. Trenutno v društvu deluje tekmovalna desetina pionirjev, mladink, mladincev, članov A ter veteranov. Izredno ponosni smo na tekmovalno desetino članov A1, ki so nas dvakrat uspešno in s ponosom predstavljali na gasilskih olimpijskih igrah.
PGD VIDEŽ
Kontaktirajte administratorja za opis.
PGD ZGORNJA BISTRICA
Prostovoljno gasilsko društvo Zgornja Bistrica je bilo ustanovljeno meseca februarja leta 1900. V društvo je trenutno včlanjenih 164 članov, od tega je 21 pionirjev, 19 mladincev, 35 operativnih gasilcev, 31 članic in 19 gasilskih veteranov in veterank. Prostovoljno gasilsko društvo Zgornja Bistrica je gasilska enota III. kategorije. Člani operativne enote se zraven intervencij redno udeležujejo izobraževanj in usposabljanj na vseh nivojih. Pridobljena dodatna znanja in usposabljanja operativni gasilci s pridom uporabljajo na intervencijah. Intervencije niso več samo gašenje požarov, temveč je vedno več posredovanj ob naravnih nesrečah, tehničnih in drugih intervencijah in reševanja življen s pomočjo prvih posredovalcev. Tako se v operativni enoti del operativnih gasilcev redno usposablja za reševanje s pomočjo vrvne tehnike oziroma reševanju iz višin in globin. Prav tako v operativni enoti deluje ekipa prve pomoči katera se redno usposablja in tudi udeležuje regijskega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči. Društvo trenutno razpolaga z naslednjim voznim parkom: GVM-1, GV-1, GVC-1 in GVC-2. Nenehno vlagamo sredstva za zamenjavo in posodobitev zaščitne in tehnične opreme, ki nam bo omogočala učinkovito delovanje pri vseh vrstah intervencij. Velik poudarek se v društvu daje gasilski mladini. Tekmovalne enote pionirjev in mladincev se udeležujejo ligaškega tekmovanja GZ Slovenska Bistrica in tudi tekmovanja GZ Slovenska Bistrica. Mladi gasilci se skupaj z ostalimi društvi iz GZ Slovenska Bistrica udeležujejo letovanja gasilske mladine. Na letovanju spoznavajo gasilsko delo, prvo pomoč in orientacijske veščine. Med starejšimi gasilci je aktivna tudi tekmovalna enota starejših gasilcev, katera se redno udeležuje vaj in tekmovanj, sodelovala pa je tudi na pokalnem tekmovanju za pokal GZS.
PGD ZGORNJA POLSKAVA
PGD Zgornja Polskava je bilo ustanovljeno leta 1926. Naš požarni rajon pokriva območje Krajevne skupnosti Zgornja Polskava, kjer se nahaja preko 1100 gospodinjstev. Povprečno na leto interveniramo 20-krat. Pri operativnih nalogah delujemo v Občinskem poveljstvu Slovenska
Bistrica. Društvo razpolaga s štirimi vozili. V naših garažah imamo večnamensko gasilsko vozilo Nissan terrano, moštveno vozilo VW transporter in dve gasilski vozili s cisterno znamke MAN in TAM. V letu 2023 je v društvo včlanjenih 101 članic in članov, od tega je 22 pripadnikov gasilske mladine. Večanje kraja Zgornja Polskava, izgradnja novih stanovanjskih in poslovnih objektov sta nas ob raznih priložnostih prisilila k razmišljanju o izgradnji novega gasilskega doma, zato se aktivno pripravljamo na pričetek gradnje.